Szavaztunk

2022.04.10

A blog záró bejegyzéseként jöjjön az eredmények ismertetése!

Kezdjük a népszavazással!

A népszavazáson a Fidesz 4 db NEM szavazatra, az ellenzék érvénytelen szavazásra buzdított. Az érvénytelen szavazás viszont 2 szempontból is hiba volt, ezt már a szavazás előtt is látni lehetett:

  1. Ha érvényes a szavazás, akkor az érvényes szavazatokat veszik figyelembe, amelyek többsége fideszes NEM szavazat, így marad a "gyermekvédelmi" törvény, megerősíti a népszavazás.
  2. Ha elég sok érvénytelen szavazat gyűlik össze, hogy érvénytelen legyen a szavazás, akkor nincs eredmény, nem akart változtatni a nép, ezért népszavazási eredmény híján marad a "gyermekvédelmi" törvény.

Csak akkor érhetett volna el eredményt az ellenzék, csak akkor kötelezte volna törvénymódosításra a kormányt a népszavazás, ha valamelyik kérdésnél az IGEN szavazatok lettek volna többségben, így az ellenzéknek inkább erre kellett volna buzdítania.

De az ellenzék nem ért el sokat. Érvénytelen lett a népszavazás, amit ugyan győzelemnek könyvelhetnek el, de ez az érvénytelenség azt jelenti, hogy marad az ellenzék által jogosan kifogásolt törvény. De a Fidesz is győztesnek érezheti magát, mivel az érvényes szavazatok közül minden kérdésnél 90% feletti volt a NEM szavazatok aránya. Így ők most megerősítve érzik magukat az érvényesen szavazók 92-95%-a által.

Lássuk a kérdéseket, az eredményeket, és a blog szerzőjének szavazatát (2 IGEN, 2 NEM)!

Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek köznevelési intézményben a szülő hozzájárulása nélkül szexuális irányultságokat bemutató foglalkozást tartsanak?

NEM szavazatok aránya az érvényesen szavazók között: 92,22%

Saját szavazatom: IGEN. Szexuális felvilágosítás eddig is volt, eddig sem kellett hozzá a szülő engedélye, és nem baj, ha a gyerek megismeri, hogy különböző szexuális irányultságok vannak, amelyeknek egyike sem jobb, vagy rosszabb, mint a többi.

Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?

NEM szavazatok aránya az érvényesen szavazók között: 95,84%

Saját szavazatom: NEM. Mégpedig a népszerűsítés szó miatt. Ha ismeretterjesztésről lenne szó, akkor igennel szavaznék. A kettő között az a különbség, hogy az ismeretterjesztés csak bemutat egy jelenséget, a népszerűsítés viszont rábeszél valamire, legalábbis kísérletet tesz erre. A nemi átalakító kezeléseket ismeretterjesztő céllal középiskolás korosztálynak már be lehet mutatni (általános iskolásoknak még nem ajánlanám), de senkit nem szabad és nem is lehet ilyen kezelésre rábeszélni, vagy arról lebeszélni, mindkettő kifejezetten káros. Éppen ezért a népszerűsítést nem támogatnám (ezt jelzi a NEM szavazatom), az ismeretterjesztést viszont igen.

Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek fejlődésüket befolyásoló szexuális médiatartalmakat korlátozás nélkül mutassanak be?

NEM szavazatok aránya az érvényesen szavazók között: 95,24%

Saját szavazatom: NEM, de ez nem a szexuális tartalmakról szól, hanem a kiskorúak védelméről. A kiskorúak fejlődését befolyásoló BÁRMILYEN médiatartalmat nem lehetne korlátozás nélkül bemutatni, hanem csak megfelelő életkorban, megfelelő felügyelettel és magyarázattal, hogy ne befolyásolja rossz irányba a kiskorú gyermek fejlődését. És ez nem csak szexuális tartalmakra vonatkozik, hanem mindenféle médiatartalomra.

Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekeknek a nem megváltoztatását bemutató médiatartalmakat jelenítsenek meg?

NEM szavazatok aránya az érvényesen szavazók között: 95,08%

Saját szavazatom: IGEN. Ez nagyon hasonlít a második kérdésre, de annyiban eltér tőle, hogy ez nem népszerűsítés, hanem ismeretterjesztés. annál a kérdésnél már kifejtettem, miért mondok nemet a népszerűsítésre és igent az ismeretterjesztésre, ott van a magyarázat erre a szavazatomra.

Látható tehát, hogy egyik oldalra sem hallgattam, hanem a saját logikám, meggyőződésem, gyakorlati és erkölcsi érzékem szerint, vegyesen szavaztam.

Lássuk most a választás eredményeit!

Egyéniben 87 mandátumot szerzett a Fidesz-KDNP (a továbbiakban: Fidesz), 19-et a DK-Jobbik-Momentum-MSZP-LMP-Párbeszéd hatpárti szövetség, élén Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölttel (a továbbiakban: Egységben Magyarországért).

Listán is a Fidesz kapta a legtöbb szavazatot, 54,10%-ot. Most először kerültek listán 50% fölé. Második helyen áll az Egységben Magyarországért 34,46%-kal, 3. helyen a Mi Hazánk 5,88%-kal, több párt nem érte el az 5%-os küszöböt.

Összetettben a Fidesz már negyedszer nyert kétharmados többséggel! Így alakulnak az országgyűlési mandátumok:

  • Fidesz: 135 fő (67,84%, kétharmad felett - a kétharmados többséghez 133 fő is elég)
  • Egységben Magyarországért: 57 fő
  • Mi Hazánk: 6 fő
  • német nemzetiségi képviselő: 1 fő

Ha olyan választási rendszer lenne, hogy csak egyéni képviselőket választanánk, de ha az első nem szerez többséget, akkor a második is bejut (ezt nevezem én igazságos választási rendszernek), akkor ugyanebben a 106 körzetben 141 képviselő szerzett volna mandátumot, ebből 100 helyet kapott volna a Fidesz (70,92%), 41 helyet az Egységben Magyarországért (29,08%), a Mi Hazánknak egyetlen képviselője sem lenne.

Most jöjjenek a saját szavazataim!

Egyéniben is és listán is az Egységben Magyarországért listáját támogattam, mert csak nekik volt esélyük egy esetleges kormányváltásra. Pedig az Egységben Magyarországért jelöltjének többször is meg kellett előlegeznem a bizalmat...

  1. Amikor jelölt lett. A DK helyi szervezete eredetileg nem őt választotta előválasztási jelöltnek, hanem egy matematika-fizika szakos tanárt, a párt helyi elnökét, és "szokásos", bevált jelöltjét, aki volt már gimnáziumi igazgató és országgyűlési képviselő is, jelenleg önkormányzati képviselő, frakcióvezető (eredetileg egy DK-t is tartalmazó 3 fős frakciót vezetett, most már 4 fős a frakció és más a neve), de az országos vezetőség közbelépett, és mást választottak jelöltnek a körzetben: egy kevésbé ismert helyi ügyvédet. Erre a helyi elnök és az alelnök, aki a DK másik képviselője volt kiléptek a pártból, de képviselők maradtak, és a 3 fős frakciójukhoz egy negyedik embert is szerezve egy új, a DK nevét már nem tartalmazó frakciót alapítottak, amelynek szintén a kilépett helyi elnök, matematika-fizika szakos tanár lett a vezetője. Nekem a lecserélt jelölt soha nem volt igazán rokonszenves, bár nem tudnék róla konkrétan semmi rosszat mondani, de valamiért mégsem bízom benne. Az új jelöltet, az ügyvédet viszont nem ismerem, de gondoltam, talán jobb lesz, mint a másik. Ezért annak ellenére, hogy nem értek egyet ezzel a jelöltállítási móddal, a helyi szervezet bizalmát élvező helyi jelölt központilag történő lecserélésével, mégis bizalmat szavaztam magamban az új jelöltnek  (Ezt az egész folyamatot persze csak kívülről szemléltem, és a helyi médiából tudtam meg, mivel nem vagyok sem a DK, sem más párt tagja, nem volt beleszólásom a történtekbe.)
  2. Az előválasztáson. Természetesen mindkét fordulóban szavaztam. Két jelölt indult az előválasztáson a körzetünkben. az egyik ez a DK-s ügyvéd, a másik pedig egy korábbi képviselő, aki a Medgyessy- és Gyurcsány-kormány államtitkára is volt, akkor még elég fiatalon, még most is csak a negyvenes évei végén jár, pártelnök is volt, sőt, még miniszterelnök-jelöltnek is indította az MSZP 2014-ben. Nehéz volt dönteni, mivel ő már "lejárt lemez", ahogy az egész MSZP is az, de a másik jelöltet, az ügyvédet nem ismertem. Mégis a DK-s ügyvédre szavaztam, mert egy új ember csak jobb lehet, mint egy "lejárt szavatosságú" régi. (A miniszterelnök-jelöltek közül sem volt egyszerű dönteni: ha a személyüket néztem, akkor Karácsony Gergely és Jakab Péter között ingadoztam, ha a politikájukat, akkor Karácsony Gergely és Dobrev Klára között. Összességében leginkább Karácsony Gergelyre szavaztam volna, de volt olyan családtag, aki soha, semmilyen választáson nem szavaz, így az előválasztáson sem szavazott, de meggyőződésből Dobrev Klárát támogatta volna, ha szavazott volna, ezért az ő véleményét képviselve már az első fordulóban is Dobrev Klárára szavaztam. A második fordulóban pedig, mivel Karácsony Gergely visszalépett, egyértelmű volt, hogy Dobrev Klárát támogatom. Márki-Zay Péter győzelme talán még őt magát is meglepte, szinte senki nem számított rá, de miután nyert, már bizalmat szavaztam neki, Orbán Viktornál csak jobb lehet...)
  3. Az ajánlásoknál. Csak az előválasztás győztesének adtam ajánlást, másnak nem volt értelme. Fideszesnek nem akartam, a többinek meg nem volt esélye. Ezért biztos volt, hogy bárki is nyeri a körzetünkben az előválasztást, csakis neki adok ajánlást. Mivel a DK-s ügyvéd nyert, ő kapta az ajánlásomat. De nagyon rokonszenves volt, hogy személyesen ott volt a standon, és ő vette fel az adataimat.
  4. Április 3-án a szavazófülkében. Egyértelmű volt, kire szavazok: arra a jelöltre, akinek adtam az ajánlást, és arra a listára, ahol ő van. A körzetünket mégis abszolút többséggel nyerte a fideszes jelölt, és az országgyűlésben is kétharmados többséget szereztek...

A választási eredmény mindenkit meglepett. Még a fideszeseket is, mert kétharmadra ők sem számítottak. Én még újabb Fidesz-győzelemre sem. Egyszerűen nem volt rá reális esély, hogy a Fidesz nyer, bár sok közvélemény-kutató jósolta a győzelmüket, de az ellenzék is esélyesnek tűnt végig az egész kampányban. Erre jött az újabb 2/3. Az egyéni jelöltek között pedig még nagyobb a Fidesz fölénye. Az ellenzék csak 19 egyéni mandátumot kapott, ebből 17 körzetet Budapesten nyert, 2 körzetet vidéken. A Fidesz 87 körzetéből csak 1 van Budapesten, 86 vidéken. Saját megyémben 4 körzet van, mind a 4 körzetet 50% feletti abszolút többséggel nyerte a fideszes jelölt. A legnagyobb arányú győzelmet is egy fideszes aratta, Győr-Moson-Sopron megye 3. körzetében, Csorna környékén Gyopáros Alpár 71,22%-ot szerzett.

Nem tudom, mi ennek az oka, de végignéztem az utolsó 3 választás eredményeit: 2014, 2018, 2022 (azért ezeket, mert ezen a 3 választáson volt ugyanaz a 106 körzet, így ezeknek az eredményét lehet érdemben összehasonlítani), és ajánlom az ellenzéknek, hogy hallgassanak Hiszékeny Dezsőre, és tanuljanak tőle! A 2014-es és a 2018-as választáson is ő volt az egyetlen nem-fideszes jelölt, aki abszolút többséggel nyerte a saját körzetét, és most, 2022-ben is 60,63%-os abszolút többséggel nyert! Most már nem egyedüli ellenzékiként, idén már más is szerzett abszolút többséget, de Budapest 7. választókerületében, a XIII. kerületben Hiszékeny Dezső 3 egymás utáni választáson is abszolút többséggel szerzett egyéni mandátumot. Javaslom az ellenzéknek, hogy ha 2026-ban nyerni akarnak, akkor Hiszékeny Dezső legyen a kulcsember, rá hallgassanak, őt kövessék, mert ő tudja, hogyan kell nyerni, 3-szor egymás után abszolút többséggel!

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el